Spikarna
Ett stayerlopp som inte håller någon direkt högre klass. Vi väljer att chansa lite här och singelstreckar 3 Moule och Daniel Redén. Moule var inte som bäst senast men han kommer att vara bättre nu. Känslan är att han står bra inne i klassen och han har även vunnit över lång distans.
– Han var också lite krasslig och blev röd i halsen, det var anledningen till att han inte var som bäst senast. Han är stark så distansen passar fint och han tränar bra inför det här. Går han lika bra som i starterna före senast och det löser sig lite så ska han räknas, säger Daniel Redén.
6 Unison Sund satt fast med sparat i rygg på ledaren näst senast men fick snabb revansch. Hon gled enkelt till spets trots spår fem i volten senast, höll ett jämnt 17,5-tempo, och hade sedan kontroll på händelserna. Från springspår så är spetschansen åter bra och sedan blir hon svårslagen. En sund spik.
– Jag tycker att det är en jättefin häst som har gjort det bra i alla starter. Hon är väldigt snabb från start och har spetsat mer eller mindre varje gång med framspår. Hon har bra kapacitet och jag hoppas att hon kan bli ännu lite bättre så vi kan prova i något årgångslopp under året. Hon tävlar med skor och helstängt huvudlag som vanligt, säger Björn Röcklinger.
För flera intervjuer, analyser och utförlig ranking se veckans nummer av V75Guiden.
Systemet 480 rader/kr |

