V65-tips Kalmar 24 februari


V65-tips Kalmar 24 februari

Spikarna:

Det är ingen högre klass på V65-4 och trots dubbla tillägg väljer vi att singelstrecka 12 Ottens Vigo. Han är härdad i betydligt tuffare sällskap och satt fast med sparade krafter på V75 senast. Oavsett taktik blir Ottens Vigo mycket svårslagen.

10 Opitergium (V65-6) har visat skyhög kapacitet och bara han håller sig rätt gångart blir han mycket svårslagen i epilogen. Han imponerade stort vid segern efter uppehåll senast och var då helt överlägsen efter att ha dragit i jämnt 14-tempo.
Han är en väldigt fin häst som var en snackhäst i fjol men han slutade att fungera. Vi hittade dock felet och han har tränat bra hela vintern. Han var mycket fin i årsdebuten och allt tyder på att han ska vara lika bra igen, säger Adrian Kolgjini.

V65-tips Kalmar 24 februari 2

Intervjuer om Lutfi Koljinis hästar.

6 Lavec Kronos (V65-1) hade dåliga blodvärden då han skulle starta på Mantorp men annars har han tränat väldigt bra hela vintern. Det är klart att vi hoppas och tror att han går ut och gör ett bra lopp direkt och får ännu en fin säsong. Han går troligen med skor runt om så här i årsdebuten, säger Adrian Kolgjini.

10 Vikings New Lane (V65-2) är väldigt kapabel men han är lite speciell. Han är långstegad och kan ha lite problem i svängarna. Han funkar bäst om han får springa på i sitt eget tempo. Därför kan bakspåret ställa till det för honom men jag skulle tro att han får knalla fram tidigt om det är så att han sköter sig i början.Inga ändringar på balansen, säger Adrian Kolgjini.

8 Whos Smiling Now (V65-3) är en fin häst som har tränat bra. Det känns som en lovande häst och det ska bli spännande att se vad hon presterar i lopp. Hon går troligen med skor runt om, säger Adrian Kolgjini.

15 Sunrise Star D.E. (V65-4) är bättre än han visat på slutet. Han har haft bekymmer med ett bakben men nu är det fixat och han känns bra i jobben. Vi tar det dock lite lugnt med honom så får han hitta sig själv igen. Han går med skor runt om, säger Adrian Kolgjini.

8 Orione Spin (V65-5) har gjort två mycket bra lopp på slutet. Han är väldigt stark och han har börjat plocka fram hela sitt register. Det är en häst vi tror och hoppas en hel del på framöver och han ska räknas, säger Adrian Kolgjini.

Systemförslag

V65-1: 2,5,6 (9-8)
V65-2: 2,3,7,10,12 (9-5)
V65-3: 3,8,10,12 (4-1)
V65-4: 12 Ottens Vigo (15-9)
V65-5: 3,4,5,6,7,8,10 (9-12)
V65-6: 10 Opitergium (4-12)

420 rader/kr

Fullständig rank, mer tipssnack och fler intervjuer hittar du i senaste numret av V75-Guiden.