Spikarna
4 Whos Smiling Now (V65-4) övertygade i sin Sverigedebut på Kalmar senast. Hon kördes tidigt fram till ledning och trots ganska tuff press hela vägen höll hon undan på ett mycket bra sätt via 14.0/1640a. Det verkar vara en häst med bra skalle och med senaste loppet i kroppen bör hon gå framåt i form. Nu går hon för all del upp i klass men uppgiften ser bra ut och jag tror på bra chans. Kolgjini lär prova framåt direkt och i spets borde hon inte ha några problem att hålla undan. Hon är omgångens bästa spik.
9 Vici Lane (V65-3) är ett mer chansbetonat singelstreck i denna svåra V65-omgång. Han känns som fältets bästa häst men samtidigt är han väldigt osäker. Det kan tyckas dumdristigt att spika honom men jag behöver gå kort i fyraåringsloppet och tror att det kan vara dags för Vici Lane. Orosmomentet är starten och det har blivit flera startgalopper hittills, både i volt och med bilstart. Nu står han ensam på bakspåret bakom bilen och jag håller tummarna för att det ska gå vägen. Han har gott om kapacitet och kan göra grovjobbet samtidigt som han är en bra spurtare. På Halmstad i januari svarade han för en stark upphämtning efter startgalopp och han gjorde det bra vid vinsten på Åby gången efter. Senast blev det startgalopp från spår två i volten. Går han felfritt denna gång blir han svår att tas med. Garderar man känns 6 George Sånna tidig, han kommer från formstall och är bra i grunden.
Övrigt…
V65-inledningen ser svårlöst ut. 11 Nanok Djuhm är loppets bästa häst men det finns en del vettiga motbud. 3 Galax Trot är med i striden felfri, 6 Nimble D.K. gick jättebra efter vila senast och kan räcka till igen, 7 Magnifik Gelj har en vass spurt om han får smyga hela vägen.
10. Sonar Brodde (V65-2) har gjort det jättebra hittills och lång distans bör ses som ett plus för hans del. Jag garderar med en trio, 4 Spirit Brodde är under utveckling och kan mycket bättre än senast. 6 Rebecca La Marc får upp i Johnny Takter i sulkyn och har blivit nedstruken ett spår. Hon har lite aktionsproblem men blir farlig felfri. Sista strecket på 3 Evisir som har bra form.
3 Pif (V65-5) gick positivt som trea senast. Hon är snabb ut och borde kunna hamna i vinnarhålet, fäller allt med klaff.
Avslutande sprinterloppet känns öppet, tipset till Kolgjinis nyförvärv 1 Onice Axe som har bra meriter. Glöm inte bort 8 Muscles Gold som gick jättebra näst senast och som tål en del jobb på vägen.
V65-systemet:
V65-1: 1,3,4,6,7,9,11 (8,5)
V65-2: 3,4,6,10 (8,2)
V65-3: 9 Vici Lane (6,1)
V65-4: 4 Whos Smiling Now (10,5)
V65-5: 2,3,6,10 (4,11)
V65-6: 1,4,5,8,11 (9,2)
560 kronor/rader

