Spikarna:
4 Handsome Fayline (V65-2) visade vid några starter under fjolåret att han tillhörde skiktet strax under de bästa treåringarna i landet. Nu har han fått två uppbyggande lopp i kroppen efter vinterträning. Han har i båda dessa lopp körts till ledningen 1500 meter från mål och sedan gått undan i snygg stil på småtunga banor. Med två lopp i kroppen är det svårt att gå emot honom i tipsen och vi väljer också att ta ställning och spikar.
– Senast var banan dålig och vi hade inte rätt fäste på honom, men han gjorde det bra som vann. Jag har inte testat av honom i träning efter det men han känns i alla fall mjuk och fin. Han är en av dem som höjer sig i loppet, säger Ola Johansson.
5 Blijerven (V65-3) har i Boden-amatören Thomas Lundstens regi utvecklats till en riktig segermaskin. Sex starter har inneburit fem segrar och ett tredjepris. I årsdebuten startade han från tillägg och avancerade successivt i andraspår. Varvet från mål styrde Lundsten fram utanpå ledaren för att sedan överta kommandot 600 kvar. Hästen gick sedan undan säkert efter att ha visat 28,5 sista 1300. Han är knappast sämre med det loppet i kroppen och vid bra förhållanden kanske han kan gå en 28-tid. Bakom honom är det väldigt öppet och vi tycker att det känns som en mycket bra lösning att spika Blijerven.
– Jag var väldigt nöjd med honom i årsdebuten och tror nog att han skall vara ännu bättre nu. Han känns pigg och fin efter loppet och jag tror att han ska kunna neråt 1.28 den här gången och då ska det väl också vara en bra segerchans igen. Han går ganska tungt belastad men jag tänker prova honom utan boots i en rejäl värmning. Funkar det så kör jag även så i loppet annars blir det som tidigare, säger Thomas Lundsten.
Fullständig rank och mer information hittar du i veckans nummer av V75-Guiden.
Systemet: V65-1: 2,6,7,9,12 (3-10) 500 rader/kronor |

