Spikarna
7 Love N’Hate (V65-2) är svår att gå emot i tipsen. Åke Svanstedts amerikanska var lysande på barfotabalansen i både kval och final till Drottningens Pokal och hon känns som en het segeraspirant i Stosprinter-finalen. Vägen dit går genom ett hyfsat försök och visst ska det vara bra chans för Love N’Hate om hon visas upp i samma skick som på slutet. Hon är väldigt snabb ut och jag har svårt att se någon ta emot henne i starten. Från spets bör det sedan vara spel mot ett mål och spiken är given.
7 Olympic Kronos (V65-5) är en riktigt fin travare som var enorm i senaste starten under elitloppshelgen. Han fick då vara med i en stenhård öppning på 07,4 första 500 och fick aldrig vara ifred i spets efter det. Olympic Kronos höll storstilat till 100 kvar och gick i mål som tvåa på 12,1a/2140. Han har gjort det bra även tidigare i år och står under mycket fin utveckling och är väldigt bra för sin klass. Spåret är lite långt ut på vingen men det är högst tveksamt om någon svarar Kolgjini när han kör mot ledningen. Skulle det bli dödens ska det vara bra chans ändå.
2 Crys Dream (V65-1) har vassa meriter från USA och blir spännande att följa framöver. Hon hade ingen tur med löpvägen i varken Drottningens Pokal och på Bjerke mot de bästa stona, men senast i Fyraåringseliten för ston fick hon visa hur vass hon är med ett rygglopp. När Locqueneux vek ut henne in på upploppet bet det riktigt bra i vida spår och hon tog in på ledarduon i den snabba avslutningen. Nu är det lättare emot än på slutet och hon har dessutom lottats till ett perfekt läge. Hon bör kunna hamna bra till och eventuellt i spets, även om jag helst ser henne i ryggar. Med en hyfsad resa blir hon mycket svår att stå emot sista biten och hon känns som en sund spik att inleda omgången med.
Övrigt…
1 Only Kronos (V65-3) höll bra från spets i Drottningens Pokal och senast orkade hon inte från dödens i Fyraåringseliten för ston. Nu är det lättare emot men spåret kan ställa till det. Vinner om det löser sig. 3 Unite d’Habern kunde inte ta något i en snabb avslutning senast men han gjort det väldigt bra annars i år. Kan öppna bra och spetsar nog. 8 Belize Boko var positiv senast och vann med krafter kvar. 5 Caddie Geisha är riktigt bra i grunden och 9 Red Red Red var övertygade vid segern senast.
3 Nouvelle Oscar (V65-4) gjorde det klart bra senast och hade nog varit tvåa i mål utan galoppen. Håller han sig på benen räcker han långt. 6 Pablo H. kan en del och räknas tidigt. 5 Diamond Steel kan säkert bättre än senast och 14 Harpos Rockland har fin form och kan hinna ända fram.
1 Chimall T.T. (V65-6) var bra senast och särskilt med tanke på att han gick med punktering hela loppet. Om han håller upp innerspåret leder han länge men själv tycker jag att han går bättre från dödens eller i ryggar. Jag garderar med 9 Politiken som kan avsluta väldigt vasst med ryggresa och 11 Infatti November som går framåt med senaste loppet i kroppen. 7 Spring Ray var duktig vid segern för tre starter och tänder till ibland. 5 Vesuvio Ås verkar sakna vinnarskalle men gör det bra oftast och kanske lossnar det hos Stefan Persson. 10 Amour Rapide behöver nog loppet men man vet aldrig med Johan Lejon, får bli ett lyxstreck där.
V65-systemet
V65-1: 2 Crys Dream (7,3)
V65-2: 7 Love N’Hate (9,1)
V65-3: 1,3,5,8,9 (6,7)
V65-4: 3,5,6,8,9,14 (1,7)
V65-5: 7 Olympic Kronos (3,1)
V65-6: 1,5,6,7,9,10,11 (12,3)
210 rader/kronor
Alternativ flerkupong:
V65-1: 2 Crys Dream (7,3)
V65-2: 7 Love N’Hate (9,1)
V65-3: 1,3 (8,5)
V65-4: 3 Nouvelle Oscar (6,5)
V65-5: 7 Olympic Kronos (3,1)
V65-6: 1,9,11 (7,5)
6 rader x 10 = 60 rader/kronor.

