Spikarna:
7 Brad de Veluwe (V65-1) behöver ingen närmare presentation. Han var dock dålig näst senast i Kungapokalen men då stod inte allt rätt till och senast var han fin igen då han dansade undan från ledningen i ett billigt lopp i Finland. Han är otroligt startsnabb, trots spåret är han spetsfavorit och därifrån blir han svår att slå.
– Trots att han vann väldigt enkelt senast så var han inte helt hundra. Nu tror jag att han ska vara riktigt bra och med den här hästen tror jag alltid på bra chans. Han är snabb från start så vi provar en bit, säger Tuomas Korvenoja.
10 Perfect Toll (V65-4) skötte sig senast och var då helt överlägsen sedan Åke Svanstedt kört till ledningen varvet från mål. Trots 11,0/1640 auto såg det ut att vara långt ifrån slutsålt i mål. Nu handlar det om voltstart och lång distans. Det innebär att Svanstedt inte behöver stressa iväg honom från början. Det blir nog en ganska lugn avgång och sedan avancemang när Åke så önskar. Vi tror ingen kan stå emot honom vilket upplägg Åke än väljer och vi spikar utan att tveka.
– Han känns bara fin efter segern i Kalmar så han tog loppet på ett bra sätt. Det här en topphäst som var väldigt bra senast och det ser ut som en bra segerchans igen. Lång distans har han inget emot, säger Glenn H Persson.
|
V65-Systemet: V65-1: 7 Brad de Veluwe (1,2) |
Fullständig ranking samt fler intervjuer finns i veckans nummer av V75-Guiden.

