V65-tips till Rättvik 16 juli


V65-tips till Rättvik 16 juli

Bästa spiken

2 Moe Kungen (V65-6) galopperade dubbelt senast och mötte då hästar på samma start som står med dubbla tillägg den här gången. Näst senast vann han på fina 26,5/2140 auto och gör han en liknande tidsnotering så finns det ingen som rår på honom. Moe Kungen har väldigt lite pengar på sig i förhållande till sin kapacitet och det är i första hand galopp emot karriärens femte seger. En stark spik.

V65-tips till Rättvik 16 juli 2

Starka låset

Egentligen är 5 Friction (V65-5) ett tänkbart singelstreck men dubblar man med 4 Hard Livin så känns tvåhästarslåset mycket starkt. Friction har gått fram som en ångvält inom rikstoton och radat upp tappra insatser. Han tål att gå hela vägen och det är kanske stor sannolikhet att han släpps till front den här gången. Men jag vill ändå strecka Hard Livin som är på väg uppåt i form med en genomkörare innanför västen och är säkert rejält förbättrad till den här starten. Han om någon kan ge favoriten en rejäl match om segern.

Chanslåset

Jag väljer gå kort även i V65-4. Om jag läser loppet rätt så kommer springspåren från tillägg, 14 Mylady och 15 Unison Sund, komma iväg bäst av hästarna som startar 20 meter bakom täten och genast skaffa sig slagläge. Sedan räknar jag kallt med att de är tuffare än hästarna på startfållan. Mylady är härdad från rikstoton och hon möter betydligt enklare hästar den här gången. Unison Sund har också stött på tuffare gäng den senaste tiden och var senast ut i ett kval till Stosprintern där hon kom undan med hedern i behåll på en fin tid.

 

Systemet

V65-1: 3,7,9 (5-2)
V65-2: 3,4,6,9,10,12 (1-8)
V65-3: 1,4,5,6,7,8,9 (12-3)
V65-4: 14,15 (9-3)
V65-5: 4,5 (6-2)
V65-6: 2 Moe Kungen (13-14)

504 rader/kronor