V65-tips Östersund 3 september


V65-tips Östersund 3 september

Spikarna

Det är en svårspikad omgång men 1 Across the Brigde (V65-6) ska normalt ha en bra chans i V65-avslutningen. Efter två sämre insatser visade han form senast vid segern på Bergsåker. Bergh sände till ledningen och väl där fick Across the Brigde fick bestämma tempot. I en ganska snabb avslutning (11,5/500) kunde han hålla undan före Reveur Sand. Kvällens uppgift ser passande ut, han står bra inne på pengarna och har ett fint läge samtidigt som värsta konkurrenten 9 Oppoppopp står på bakspår. Across Bridge håller nog spets ganska enkelt och får han bara dämpa lite inledningsvis så bör han kunna leda runt om.

3 Bengt Eme (V65-4) kan i grunden en hel del och tog några överlägsna segrar för två år sedan. Sedan har han dragits med stora skadeproblem men nu har han fått några lopp i kroppen efter lång vila. I årsdebuten i juli släppte han spets och hamnade på sista bortre långsidan i en dålig rygg, men fullföljde godkänt en bit bakom vinnaren Ultralum. Han har efter det gått sämre i två starter i monté men det tar jag inte så hårt på. Från spår 3 tror jag att han spetsar och nu kan det vara läge att köra i ledning. Han är mer stark än speedig och får han dra i sitt eget tempo kan han bli svårfångad för övriga, om nu formen finns där. Det kan också lösa sig på annat sätt och Bengt Eme blir en chansspik i detta öppna lopp.

Låset

Veteranerna gör upp i V65-1 och tre hästar känns lite piggare än övriga för stunden. Tipset till 4 Hot Tub som fortsätter att leverera i monté och som säkert hävdar sig bra i sulky i detta gäng. Han har inte vunnit med sulky i år men höll bra bakom Putte Topline i sitt senaste försök i juli. 2 Brianson har visat fin form på slutet och tagit två raka segrar, från dödens respektive ledningen. Han kan räcka på sin fina form. 7 Little Rainbow kan en del i sina ljusa stunder och höll godkänt från ledningen senast som tvåa bakom Flicka Rigas. Han fick ett trist läge men kan öppna bra och behöver inte hamna så tokigt till. Spurtar ned allt?

Övrigt…

4 Trippa Undan (V65-2) fick ett hopplöst lopp senast men har visat fin form före det. Får tipset trots ett svårt utgångsläge. 13 Bokli Pil ska gå med skor men räknas ändå om det inte strular för mycket på vägen. 5 Veabergslindelin är bättre än raden och kan räcka.

8 Benice Boko (V65-4) var positiv senast och gick mycket bra i spåren till seger via 13 sista 1000. Spåret är inte det bästa men i ett litet fält bör hon hamna ganska vettigt på det. Är hon sedan lika bra som senast så finns hon med i segerstriden.

6 Lill Pär (V65-5) har toppform för dagen. Senast kunde han inte svara en smygkörd Trippa Undan men det var inget fel på insatsen. Nu gör han sin första start över lång distans och det känns inte som något minus. 2 Sjefin trivs över den långa distansen och har toppform för dagen. 7 Vinn Kosing gick positivt senast och en liknande insats kan räcka till seger igen.

V65-systemet:
V65-1: 2,4,7 (3,6)
V65-2: 4,5,10,13,14 (2,15)
V65-3: 4,5,8,9 (3,6)
V65-4: 3 Bengt Eme (1,9)
V65-5: 2,4,5,6,7,13 (12,11)
V65-6: 1 Across the Bridge (9,10)
360 rader/kronor