Spikarna:
6 Call me Keeper (V64-2) har gjort allting rätt hittills i karriären och kommer till den här starten med fem raka segrar. Den senaste segern togs för en månad sedan då han vann knappt efter ett lopp utvändigt om Ghost Pirate. Vi tror inte det gör speciellt mycket att han har vilat en månad utan räknar med en bra insats. Vi tror att Tom Horpestad spetsar med Monfalcone och sedan släpper när Daniel Redén ställer frågan. Blir han släppt till ledning är loppet över men han ska ses med bra chans även från utvändigt ledaren.
4 Miss Sue V. (V64-3) var en av få hästar som lyckades ta någonting bakifrån under Hugo Åbergs kvällen på Jägersro. Hon stod för en riktigt fin avslutning och visade att formen är på topp. Hon är väldigt snabb ut och från ett bra läge så tror vi hon sitter tidigt i ledning och på Färjestads snabba oval tror vi hon kan springa riktigt fort om det skulle krävas.
Låset:
9 Bar Plombier, 10 Västerbo Cointreau och 11 Key to Surprise (V64-1). Det känns lite tråkigt att låsa loppet på de tre betrodda men det känns som att hästarna lyfter sig lite över övriga. Bar Plombier var senast ute i en V75-final och fick ett tufft lopp utvändigt om ledaren och att han inte orkade var inget att säga om. Han höll ändå starkt till en sjätteplats. Nu är det betydligt enklare emot och han är en motiverad favorit. Västerbo Cointreau avgjorde på bra sätt senast efter att ha gått sista 700 i tredjespår. Han har lyft sig på slutet och hans avslutning biter bra även här. Key to Surprise vann trots en galopp på sista långsidan senast. Förvisso var det ett billigt lopp men han avgjorde ändå på bra sätt.
Streckvärda:
11 Sir Chic (V64-5) var senast ute i V75 men räckte inte riktigt till efter att ha hamnat långt bak från start. Han avgjorde på tilltalande sätt för tre starter sedan och skulle det bli överpace så biter hans avslutning bra.
5 Noa Star (V64-6) har nästan bara stått för bra insatser på sistone och den senaste insatsen var verkligen tilltalande. Tredjespår fram utvändigt ledaren för att sedan ta över ledningen 500 kvar och gå undan till en enkel seger. Är hon lika bra igen så måste hon räknas tidigt oavsett resa.
V64-systemet:
Avd1: 9,10,11 (7-3)
Avd2: 6 Call me Keeper (3-9)
Avd3: 4 Miss Sue V. (2-5)
Avd4: 1,2,3,5,7,8,10,11,12,13 (1-11)
Avd5: 2,6,7,8,11 (5-9)
Avd6: 1,5,13 (6-2)
450 rader/kronor

