Spikarna:
9 Tequila Palema (V64-4) avslutade bra från sjätte utvändigt som tvåa efter kortare uppehåll senast och besegrade bland annat 4 Azumi som hade ledningen. Hon har bättre läge än senast och med lopp i kroppen tror vi att hon är före i mål igen.
9 Julio de Luxe (V64-6) är bra för klassen och tog fem segrar i följd innan förlusten senast. Han avgjorde säkert trots en startgalopp i V75-finalen näst senast och tränaren låg lågt efter uppehåll inför senaste uppgiften. Nu räknar vi med att han tidigt körs till ledningen och väljer att spika honom.
– Han var tunt jobbad inför senast och jag körde snällt och han avslutade bra med tussarna kvar. Han var kraftigt förbättrad aktionsmässigt mot starten innan men det var inte rätta trycket i honom vilket jag misstänkte innan. Vi har haft dåligt att träna på och han har bara gått lätt motion men han ska i alla fall vara minst lika bra som senast. Vi siktar på V75 med honom igen men han ska få det här och ett lopp till innan. Det blir inga ändringar och jag tycker att uppgiften ser bra ut. Jag kommer att prova framåt för han är bäst med jämnt hårt tempo. Han är säkrare från början i voltstart än bakom bilen, säger Jimmy Nilsson.
Intervjuer:
– 5 Mr Miles (V64-1) hade bäst spurtkrut senast och gick med bra fart över mål när de andra stod still. Han gick i ledningen näst senast men stannade då och verkar inte trivas i den positionen. Så vi får försöka hitta ner någonstans och får han ett vettigt lopp så tror jag vi fäller väldigt många till slut, säger Fredrik Pedersen.
– 11 Dennis Boko (V64-2) vann utan att jag var helt nöjd med honom senast. Han sprang och bröt men jag testade med huvudstång i måndagsjobbet och det fungerade perfekt. Jag tror att han är rejält förbättrad med lopp i kroppen men från elftespår vet jag inte hur långt det räcker, säger Daniel Redén.
– 4 Ybanos (V64-5) känns stark och bra i jobben och han brukar gå bra efter uppehåll så jag hoppas att han gör ett bra lopp bara han går felfritt. Han är inte helt att lita på även om jag tycker att han har stabiliserats. Han kommer att gå med skor men det har gått bra tidigare, säger Daniel Redén.
– 4 Banker’s Garcon (V64-6) var riktigt bra senast och gillar distansen han är ute på här. Han brukar vara bäst när han får vara med där framme så jag är inne på att vara offensiv från start den här gången. Så fin som han var senast så tror jag han dyker upp där framme, säger Fredrik Pedersen.
Systemförslag:
V64-1: 5,6,8,10 (3-1)
V64-2: 1,4,5,6,7,10,11,12 (8-3)
V64-3: 2,3,6,12 (7-10)
V64-4: 9 Tequila Palema (4-10)
V64-5: 4,6,10,11 (9-7)
V64-6: 9 Julio de Luxe (4-5)
512 rader/kr
Fullständig rank, mer tipssnack och fler intervjuer hittar du i senaste numret av V75-Guiden.

