Spiken
9 Arne Anka (V64-3) visade stort kunnande då han tog två raka spetssegrar i oktober ifjol. Nu har han årsdebuten avklarad och var klart godkänt efter ett tungt lopp då. Har vi läst loppet rätt så blir det en utdragen spetsstrid och då blir fyraåringen inte lätt att stå emot.
– Jag var helnöjd med hans årsdebut. Han tog det loppet på bra sätt och känns fortsatt bra i jobben. Han har lite hyss för sig ibland men jag tycker han skall vara med där framme om han sköter sig, säger Anders Svanstedt.
Låset
Två streck känns starkt i V64-4. 10 Listas Rafiki var riktigt vass några gånger ifjol och gick bland annat en grym långspurt när han utmanade Prey Frontline i oktober och travade 10,9/1640 auto som tvåa. Han avslutade bra i årsdebuten senast och möter ett klart överkomligt motstånd nu. Vi räknar med att kusken tar sig ut från innerspåret och då blir han svår att stå emot.
– Han var jättefin i årsdebuten och känns fortsatt bra i jobben. Nu är det mer passande förutsättningar åt honom. Enda frågetecknet är väl voltstart eftersom han då och då har tagit till galopp. Jag tycker dock att innerspåret är bästa tänkbara och felfri anser jag att han ska ha god segerchans, säger Anders Svanstedt.
Men vi dubblar med 11 Åtting Hornline som avslutar starkt nästan varje gång men sällan får sätta nosen först. Senast var Monte Major för stark men Åtting gick bra bakom denne. Distansen gillar han och han sitter direkt i andraspår vilket passar honom perfekt.
Systemet
V64-1. 3,4,5,6,10,12 (2-1)
V64-2. 1,4,5,6,8,12 (3,11)
V64-3. 9 Arne Anka (8,7)
V64-4. 10,11 (12,6)
V64-5. 2,5,7 (9,10)
V64-6. 2,3,7 (5,10)
6 x 6 x 1 x 2 x 3 x 3 = 648 rader/kr
För fullständig ranking, flera intervjuer och analyser se veckans nummer av V75Guiden.

