Singelstrecken
2 Beer Summit (V64-5) avgjorde enkelt från rygg ledaren i årsdebuten och besegrade Trustworthy Ås den gången. Han var fullt godkänd från tredje utvändigt bakom Panne de Moteur senast och har nu en lämplig uppgift för att vinna.
6 Mill Stinger (V64-6) vann mot enklare hästar efter ett kortare uppehåll näst senast och var ute i ett mycket tufft V75-lopp senast. Nu går han ner i klass och vi tror att Robert Bergh har chans att få överta ledningen.
Sparloppet
V64-inledningen är ett långlopp där det känns starkt garderat med tre streck. Vi ger tipset till 9 Horton som höll ifrån sig Narold Vox på mycket tilltalande sätt över lång distans näst senast. I den senaste starten var det inte samma drag i honom när han attackerade bakifrån.
– Han var sig inte lik senast och jag kan inte sätta fingret på vad det var men allt är normalt i jobben hemma. Han är kraftigt missgynnad av bakspår för han är bäst när han är med där framme. Nu får han jänkarvagn men han har gått bra med vanlig vagn tidigare och det var inte därför som han gick sämre senast, säger Per Linderoth.
1 Windess kan en hel del i ljusa stunder och har dragit ett fint startspår. Hon har visat rätt så bra form och fick inte fritt i den senaste starten. Lång distans är inget problem för henne och det är ett tidigt segerbud.
2 Linus Ru avslutade positivt i spåren via 1.12 sista 800 senast och går jämnt och bra. Han vinner inte så ofta men har ett perfekt läge och möter ett passande sällskap.
Systemförslag
V64-1: 1,2,9 (5-6)
V64-2: 6,7,8,10,11 (5-4)
V64-3: 2,4,5,9,11 (10-12)
V64-4: 1,4,5,9,10,11,12,15 (13-3)
V64-5: 2 Beer Summit (3-7)
V64-6: 6 Mill Stinger (9-5)
600 rader/kr
Fullständig rank, mer tipssnack och fler intervjuer hittar du i senaste numret av V75-Guiden.

