Tisdagens V75-tävlingar till Jägersro som innehåller storloppet Hugo Åbergs memorial körs traditionsenligt i slutet av juli. Kom ihåg att V75 drar igång 19:20. Omgången ser ut att vara av det lite mer lättlösta slaget och stall Gocciadoro har många fina segerchanser.
V75-1
Analys:
2 Devilish Hill har starka meriter i bagaget med seger i Fyraåringseliten, en fjärdeplats i Oslo Grand Prix och nu senast en andraplats i Ulf Thoresen International. Han är startsnabb och gillar sprint men vi tror däremot inte att han kan hålla ut 3 King of Twilight i spetsstriden och nu kanske han tvingas göra mer själv och då får vi ”syn” på hans hårdhet. Visst ska han räknas med segerchans men någon given spik är det inte.
8 Crown spurtade hem SprinterMästaren efter att ha gått i tredjespår utan rygg sista 550. Han avgjorde knappt via 10,6 sista 800. Barfota runt om har höjt honom och även om han har det sämsta spåret så kan han spurta till seger med minsta klaff.
– Han kändes inte som bäst för dagen senast när jag var där och värmde så det var starkt av honom att hålla ihop travet och kämpa ner dem. Han har varit hos veterinären efter det och kanske inte är så tufft tagen. Han har ett bättre lopp på Åby nästa vecka så det här blir ett led i matchningen. Jag tror inte att han kommer att ladda och tokköra med honom från spår åtta. Inga ändringar, säger Daniel Redén.
1 Point of Perfect ser ut som rätt modell men han är ändå lite svårbedömd. Senast stumnade han lite till slut över medel men att det är kort distans nu borde vara ett klart plus. Kan öppna och inte omöjligt att han kan få loppet i ledarryggen.
7 Expo Wise As imponerade vid flera segrar som treåring och var till exempel överlägsen i långa E3. Men kanske att det var så att de tuffa loppen tog ut sin rätt till viss del. I år har det bara blivit fyra starter och näst senast blev han rejäl trött i Fyraåringseliten och nu senast hoppade han under press i spets i slutsvängen.
– Var sjuk i Modena och har fått kurera sig efter det loppet. Vi hade en period med många sjuka hästar under en period här i Italien med blandning av kalla, regniga dagar till väldigt soliga, varma dagar och det satte ner många hästar. Det han visade den dagen är inte den Expo Wise As vi alla känner och jag är nöjd med hur han tränat upp till denna start. Den här gången är tanken att han ska få tävla barfota. Antingen fram eller barfota runt om, men jag vill värma honom först innan jag tar beslut. Tanken med den ändringen är att få hästen att öppna snabbare från start. Inga ändringar i övrigt, säger Alessandro Gocciadoro.
V75-2
Analys:
3 Filadonna plockade mycket säkert ned Olivia Bros via 09,8 sista 800 från positionen utanpå ledarinnan. Det är Gocciadoros val av de fyra han har till start i loppet och hon kan bli tuff att stå emot även om hon åter får göra det otacksamma jobbet i dödens.
– Filadonna går jättebra varje gång. Hon tränar fortsatt bra och startspåret blev perfekt för hennes del. Jag tror att hon har en mycket god segerchans och planerar inga ändringar, säger Alessandro Gocciadoro.
Däremot var det ett härligt intryck på 1 Kilimanjaro Face som brisade undan från spets senast och faktum var att hon bara stormade undan sista biten in mot linjen med 08,7 sista 500. Hon borde bli svår att lugga på ledningen även här och med tanke på formkurvan så kan hon ge favoriten en match.
8 O’Hara Boko är definitivt en av de bästa i loppet med åttondespåret grusar så klart chanserna en aning. Men hon vann på fint sätt från spets senast och har visat att hon duger mot de bästa treåriga stona. Hon får nöja sig med att vara första reserv.
– 5 Frisia är en ganska bra häst. Kanske inte på Filadonnas nivå ännu, men hon blir bättre hela tiden. Hon gjorde en jättebra insats när hon vann i Neapel, men i kvalet till detta loppet var hon inget extra. Det var en tuff resa till Wolvega på grund av olyckor på vägen och det tog nästan dubbelt så lång tid att ta sig dit som vi hade räknat med. Därtill var det mycket material på banan och det gynnade henne inte heller att behöva tävla med skor. Jag tror hon är redo för en bra prestation här och det blir barfota, helstängt huvudlag och jänkarvagn, säger Alessandro Gocciadoro.
– 7 Fantastic Gio var på intet vis dålig i kvalet, men jag hade ändå förväntat mig lite mer av henne. Förmodligen var hon lite nersatt av långresan upp till Sverige för jag uppfattade henne lite stum sista biten. Som sagt, hon var inte dålig på något vis och nu när hon stannat i Sverige och fått acklimatisera sig kan hon vara ännu vassare denna gång. Jag tror att hon är ett av mina bästa ston i den här kullen och framförallt på sikt för det är god styrka i hästen. Det blir barfota, öppet huvudlag och jänkarvagn, säger Alessandro Gocciadoro.
– 9 Unica S.L.M. gör det bra varje gång och har hållit form en längre tid. Hon tävlade barfota runt om samt med norskt huvudlag senast och det blir samma nu samt jänkarvagn, säger Alessandro Gocciadoro.
V75-3
Analys:
3 Dea Sprint Bar var enormt bra senast då hon stod pall för det stora favoritskapet som lades på henne. Trots att det gick 1.08,9 första rundan, samtidigt som hon travade som första häst i andraspår, så hade hon styrka och mod att avgöra mycket säkert sista biten i bronsfinalen. Är uppe mot silverhästar nu men hon startar mer i ordinarie klass nu kan man säga. Dea Sprint Bar är snabb ut, var med riktigt bra bakom bilen senast, och helt klart möjligt att hon släpps till tät av 1 Without a Doubt. Borde därmed bli mycket svårslagen och hon känns rätt given att spika.
– Har fått ett perfekt startspår här. Hon möter några bra hästar här, men det oroar mig inte för hon har verkligen utvecklats mycket och känns så stark för dagen. För varje lopp hon fått i Sverige har hon bara blivit bättre och bättre och faktum var att hon vann väldigt enkelt senast trots att det blev ett tufft lopp. Jag gör ett försök att nå ledningen, men lyckas vi inte med det är det inte hela världen; det har hon ju bevisat. Det blir inga ändringar, säger Alessandro Gocciadoro.
– 9 Chestnut hostade inför senast och jag vågade inte chansa. Han har tränat på och börjar komma igång igen. Jag tyckte inte att han var helt på topp i Östersund även om prestationen var otroligt bra. Han svettades och blev trött. Han håller ihop travet bra nu och känns fin, men jag tror att han behöver loppet innan han kommer i toppform. Han passar inte i amerikansk vagn så det blir Finntack-vagnen eller en vanlig vagn, säger Daniel Redén.
V75-4
Analys:
2 Fellow Wise se ut som nästa toppchans från stall Gocciadoro. Näst senast så vann han Breeders Course-finalen under elitloppshelgen efter att Örjan tagit dödens ut på slutrundan. Senast så fick hästen ett snällt lopp i andra ytter och tackade för det genom att avgöra enkelt via 10,6 sista 800. Ett perfekt genrep, optimalt spår och en av de bästa kuskarna, en svårslagen favorit helt enkelt.
– Fellow Wise As ska förmodligen tävla barfota fram nu för första gången. Han har tävlat med tunga skor tidigare så det blir en ordentlig lättning. Senast vann han enkelt, men Örjan Kihlström tyckte hästen kändes lite tung och föreslog just att vi skulle lätta hästen i fram för att göra honom rappare. Det är en enkel och stark häst som kan ta ledningen från ett sådant här läge. Det blir öppet huvudlag och jänkarvagn, säger Alessandro Gocciadoro.
Men vi måste bara dubbla med 6 Feldenkrais Pal som hade visat fart men varit hopplöst osäker inför starten i Breeders Corse-finalen under elitloppshelgen. Då skötte han sig och spurtade bra bakom just Fellow Wise As. Han vann sedan i Turin för att senast toppspurta igen via 08,9 sista 800. Sköter han sig igen så får det inte strula något för favoriten för att han ska kunna ta emot Feldenkrais Pal.
– 8 First of Mind har fått ett väldigt svårt utgångsläge här med spår åtta och jag får ta mig en funderare på hur jag ska göra med balansen. Förmodligen väntar jag till nästa lopp innan vi kör barfota på nytt där han kan ha större segerchans. Annars är det en väldigt stark häst som hade otur senast i uttagningsloppet och inte fick helt fritt i tid. Lyckas vi komma till och få en bra position kan han sluta bland de tre främsta, säger Alessandro Gocciadoro.
– 10 Face Wise As var påverkad av långresan till Wolvega som därtill tog ännu längre tid än vi hade beräknat på grund av olyckor längs vägen. Hästen gjorde ändå en bra insats med skor på hovarna och nu ska han tävla barfota igen vilket är ett klart plus för denna häst. Jag tycker kanske inte att han är lika bra som Fellow Wise As och First of Mind ännu, men han utvecklas mer och mer. Det blir helstängt huvudlag och jänkarvagn, säger Alessandro Gocciadoro.
V75-5
Analys:
Ett försök till Diamantstoet som dessutom är en spårtrappa. Åter en bra segerchans för stall Gocciadoro med 4 Dana Ek. Stoet fick en tuff inledning senast då hon fick lite oväntat svar om spets. Släpps hon billigt till spets så är det en toppchans men tvingas hon göra jobbet på utsidan så är hon en sårbar favorit. En tänkbar spik ändå om man väljer att spela en flerkupong.
– Dana Ek var inte helt redo senast. Jag säger inte att hon var dålig, men hon var inte där hon ska vara formmässigt och jag tror hon kommer vara mycket bättre denna gång. Spår fyra är perfekt och jag hoppas vi kan ta ledningen och hålla den hela vägen. Över 1.640 meter kan hon bli svårslagen och det blir inga ändringar, säger Alessandro Gocciadoro.
Vi streckar hela åtta damer men lyfter några som kan bli lite bortglömda. 6 Gabi Kyvsgård till exempel som faktiskt var först i mål från dödens senast och slog en så pass bra häst som Celiaz men fråntogs segern. En liknande prestation kan räcka långt.
11 Cathrinelle har fått två rätt tuffa lopp på svensk mark men höll tappert bakom Lozano di Quattro senast. Lite spännande att se henne gå i ryggar och få spela ut speeden för det är en väldigt snabb häst och en utdragen spetsstriden kan öka möjligheterna att skrälla, trots läget…
– 3 Mi Amore Bros kan öppna ganska bra och har ett bra läge så även om distansen kanske inte är någon höjdare. Formen är så bra som den kan vara och får hon rätt lopp är hon långt framme, hon trivs på Jägersro. Inga ändringar, säger Daniel Redén.
V75-6
Analys:
Hugo Åbergs Memorial med en tusenlapp per meter i förstapris (1.609.000 kronor). Evighetsmaskinen 1 Vivid Wise As var lite vinnare av spårlottningen och det hörs på Gocciadoro att han tänker ge järnet från start för att försöka leda runt om. Senast i genrepet var hästen trea bakom Horsy Dream men på linje med tvåan Idao de Tillard efter ett lopp i ledarryggen då han höll upp just innerspåret initialt. Hade det inte varit för att Click Bait haft spår mitt bakom bilen hade vi trott på bra chans att hålla upp spets men nu är vi inte lika säkra utan garderar på.
– Vivid Wise As har fått ett perfekt startspår. Senaste gången vi hade spår ett tillsammans var i försök och final av Elitloppet år 2021 över just 1.609 meter och då tog han ledningen enkelt. Jag har kört honom själv i de senaste träningsjobben, hästen känns väldigt kraftfull och är en ”never ending story” så jag kommer åka ut och tro på min häst. Tanken är att ta ledningen och hålla den positionen hela vägen. Det blir öppet huvudlag, jänkarvagn och barfota runt om, säger Alessandro Gocciadoro.
2 Borups Victory visade senast i Kymi Grand Prix att han tagit andraplatsen i Elitloppet på rätt sätt. Han hade inga som helst problem att svara Go on Boy till slut och nu är läget perfekt.
6 Don Fanucci Zet har verkligen studsat tillbaka och levererat på en väldigt hög nivå när han vunnit såväl Kalmarsundspokalen som St Michel Ajo från dödens. Risk för dödens igen men springer han en hög 08-tid så kan han vinna tredje raka.
– Han var väldigt bra senast. Han hade haft en liten korsförlamning inför det så jag var lite orolig att formen inte skulle vara på topp, men han presterade väldigt bra, över förväntan, han var jäkligt bra. Med det loppet i kroppen känns det bra, vi har kunnat träna på bra. Läget blev lite långt ut, men han tål att göra jobb själv. Har han lite tur och det löser sig bra för honom kommer han göra ett riktigt bra lopp. Han går som senast, säger Daniel Redén.
Vi tar även med lägesgynnade duon 3 Hail Mary och 4 Hustle Rain. Det är ofta positionerna som avgör i dessa lopp och de har alla förutsättningar för att få väldigt fina resor i den främre träffen.
– Hail Marys prestation var bra senast, men jag var inte riktigt nöjd med honom för dagen, hur han uppträdde innan loppet, han gick i passgång och kom inte upp till bilen riktigt, han var inte där hästen. Han gick jobb igår (söndag) och kändes fin så jag hoppas och tror att han ska fungera bättre nu. Inga ändringar, säger Daniel Redén.
V75-7
Analys:
Malmö Stads Pris över tre varv rundar sedvanligt av den här V75-omgången. 12 Indy Rock vann ett liknande lopp på Bjerke senast och kunde plocka ned Max Eagle F.T. via starka 10,7 sista 800. Lite liknande uppgift här och visst ska han ha bra chans att runda samtliga igen. Men vi väljer ändå att gardera med en kvintett.
– Han var jäkligt bra senast i ett liknande lopp. Det blir kanske för långt mellan loppen, men han ska vara med på Åby nästa vecka så det är en medveten matchning att vi tog det lite lugnt efter senast. Han kommer nog leverera ett bra lopp för han känns lika fin som vanligt. Han trivs över distansen och går i Finntack-vagnen, säger Daniel Redén.
1 Janks Morton är en rejäl modell som var stor favorit på V75 senast men blev då pigg utanpå ledaren och tröttnade. Har han bara tagit loppet rätt så känns förutsättningarna spännande. Han borde få sämst ledarryggen här och då är han helt klart bra nog att blanda sig i striden.
En av de mest spännande i loppet är helt klart 6 Anse Macquereau som gick starkt som trea i Klass II-finalen näst senast. Han var bra även senast men då kom luckan för sent för att han skulle hinna dit. Kan öppna och når man spets så känns det helt klart som man vill testa i front. Men hästen går även bra i ryggar och ledarryggen behöver inte vara fel.
13 Coquaholy vann två raka i Frankrike under maj-juni. Pallar distansen och är ett givet bud.
2 Max Eagle F.T. höll bra bakom Indy Rock näst senast och kan han få ett fint lopp i den främre träffen så finns det helt klart skrällchans.
Sjätte och sista strecket till 9 Jos Maza. Han slog rätt bra hästar senast på Wolvega senast och 12,5/2100 auto är en bra tid på den banan. Rothengatter brukar ha hästarna i ordning när han beger sig till Sverige.
Systemet
V75-1: 1,2,7,8 (5-3)
V75-2: 1,2 (8-9)
V75-3: 3 Dea Sprint Bar (4-12)
V75-4: 2,6 (3-7)
V75-5: 1,3,4,6,7,8,10,11 (5-12)
V75-6: 1,2,3,4,6 (5-7)
V75-7: 1,2,6,9,12,13 (3-11)
3840 rader/1920 kronor
Lilla systemet
V75-1: 1,2,7,8 (5-3)
V75-2: 1,2 (8-9)
V75-3: 3 Dea Sprint Bar (4-12)
V75-4: 2,6 (3-7)
V75-5: 1,3,4,6,7,8,10,11 (5-12)
V75-6: 1,2,3,4,6 (5-7)
V75-7: 12 Indy Rock (6-1)
640 rader/320 kronor

