V65-4 ser ut att bli en danskuppgörelse och jag singelstreckar den bästa av dem, 7 Runaway. Det är en stark och rejäl travare som tränaren Axel Jacobsen verkar ha en del förhoppningar på. Love You-sonen kvalade också in till danska derbyfinalen, där han krokade ihop med ett annat ekipage i sista sväng utan någon chans på de större pengarna. Han ströks visserligen för dåliga blodvärden senast men jag tror inte att tränaren åker över till Jägersro utan att ha hästen i fin författning. Från springspår lär Takter köra vad som krävs för att nå ledningen och Runaway borde ha bra chans därifrån.
9 Gri Di S.J. (V65-3) har övertygat i årets starter och står under fin utveckling. Särskilt fin var han vid segern näst senast för Waldmüller, när han efter en smådryg inledning i tredjespår nådde ledningen efter 500 och sedan stegade undan lätt. Segertiden blev fina 14,7am. Han var inte heller bottnad i mål vid segern senast och Gri Di S.J. är riktigt bra för klassen. Efter senast har han varit struken för hosta och vilat lite, men han har gått bra direkt efter paus tidigare. Han har en bra startrygg och löser det sig på vägen ses han med goda segermöjligheter. Det underlättar också att värsta hotet på förhand, 4 Mattarazzi Bob, strukits.
Låset
6 Whos Smiling Now (V65-6) är en tuff märr som jag gillar skarpt. På slutet har hon inte fått till det och galopperat bort sig direkt i två raka starter, men har hon en bra dag räcker hon långt i sin nuvarande klass. Nu sitter Lutfi upp i sulkyn igen och med honom har Whos Smiling Now bra statistik. Hon tål att göra jobbet själv och hon verkar mest ha en fart så det troliga är att hon körs framåt direkt. Kommer hon till spets är det en bra chans och hon kan även vinna den tunga vägen. Men formen är ett frågetecken och jag vill inte spika henne. Jag låser på 1 Occasion Kronos som står bra inne i loppet. Hon var ute i Stosprinter-final i somras och har sett fin ut efter det. Senast från ett vingligt spår bakom bilen backades hon direkt och satt fast med mycket sparat till slut. Från ett perfekt läge kan det vara läge att köra i spets nu och hon kan leda runt om. Rygg på en hårt dragande Whos Smiling Now i täten behöver inte heller vara fel.
Övrigt…
Inledande sprinterloppet håller bra klass med flera formstarka hästar. 6 Britt Hudson står hårt inne i loppet men är klart på gång och såg fin ut som fastlåst senast. 3 Yankee Challenge har sett fin ut för Ola Samuelsson och avslutade rappt efter sen lucka senast. 7 Growup är riktigt bra i sina ljusa stunder och är inte ofarlig om klaff.
1 Oliver Kronos (V65-2) höll starkt i spets senast men fick ge sig mot Double Neo efter ett snabbt slutvarv. Han har inte haft framspår med bilstart men verkar vara rapp i benen och vid spets kan han bli svårpasserad. 11 Officer Kronos är på uppåtgående och känns bortglömd som 9-procentare i skrivande stund.
V65-5 är öppet och glöm inte bort 11 Osbourne trots läget. Senast under derbyhelgen styrdes han på med 700 kvar men det fanns inte mycket att göra i en snabb avslutning den gången. Nu är det inte lika tufft emot och Osbourne tål att göra en del jobb själv, vilket han visade vid sin fina V75-seger på Hugo Åbergs-dagen. Han kan fälla allt om det bara blir tempo på tillställningen.
V65-systemet:
V65-1: 1,3,4,6,7 (10,5)
V65-2: 1,2,8,10,11 (6,12)
V65-3: 9 Gri Di S.J. (2,10)
V65-4: 7 Runaway (6,3)
V65-5: 3,4,5,6,8,11 (1,10)
V65-6: 1,6 (10,7)
300 rader/kronor

