V64-tips Färjestad 23 september


V64-tips Färjestad 23 september

Spikarna:

5 Änglasjöns Ängla (V64-1) kördes till ledning efter 350 meter i den senaste starten och höll sedan ett bra tempo. Hon stack sedan undan till en enkel seger över upploppet och det såg inte slutkört ut i mål. Här har hon fått ett perfekt utgångsläge och vi på en repris, spets och slut!

9 Ottens Fighter (V64-5) har varit riktigt bra i sommar och har en lämplig uppgift den här gången. I den senaste starten så kördes han till ledning efter 500 meter och vann sedan i bekväm stil. Han har dock visat att han går minst lika bra bakifrån och vi tror han helt enkelt bara är bäst här. Spik!

Låset:

1 Eternity of Joy och 4 G.Man Tooma (V64-2). 1 Eternity of Joy har inlett karriären på bästa vis med två raka segrar. I den senaste starten så kördes han till ledning efter 250 meter och hade sedan full kontroll hela vägen. Det är svårbedömt om han kan ta hand om ledningen men han har visat så pass bra fart att han måste räknas i vilket fall. 4 G.Man Tooma har stabiliserat sig på sistone och har visat ganska bra fart. Här tror vi han kan få en bra ryggresa och då kan han bli svår att stå emot.

Streckvärda:

6 Gardens Fairytale (V64-3) har inte varit som bäst i de senaste starterna men var riktigt bra i början på sommaren. Nu har han fått vila en månad och skulle han ha hittat formen igen så kan han bli tuff att stå emot.

4 Sir Chic (V64-6) har stått för flera starka avslutningar på sistone och har lottats till ett bra utgångsläge den här gången. Med flera startsnabba hästar bakom vingen ser det ut att kunna bli överpace och då blir hon farlig.

 

V64-systemet:

Avd1: 5 Änglasjöns Ängla (6-1)

Avd2: 1,4 (6-7)

Avd3: 2,3,4,6,8 (1-9)

Avd4: 1,2,4,7,8,12 (3-6)

Avd5: 9 Ottens Fighter (14-11)

Avd6: 1,2,3,4,5,6,7,9 (11-10)

 

480 rader/kronor